Proč se vydat na výlet zrovna do Budapešti?
Přece pro její báječnou atmosféru, která Vás bude doprovázet kamkoliv se vydáte.Třeba na cestě za starobylými památkami, které připomínají zlaté časy Rakousko-Uherské monarchie, nebo při výletu do slavných lázní, které jsou relaxačním rájem.
Dále se můžete vydat do útulných kavárniček, stylových barů, za tradičním vínem, pikantními klobáskami nebo do víru rodinné zábavy ve Vidám parku.
Budapešť je zkrátka jako stánek s lahůdkami, v němž si každý vybere podle své chuti.
- cenově je to velmi dostupné evropské město
- Maďaři jsou milí lidé, byla by škoda se s nimi neseznámit
- k Balatonu, největšímu jezeru ve střední Evropě, je to jen 1 h cesty
- je dobrý ochutnat jejich langoš, chutná jinak, než ten co znám z Česka. Maďaři na nej dávají různé směsi masa a zeleniny.
Jak se do Budapešti dostat?
Je několik různých možností, jak se přepravit do Budapešti. Moje nejoblíbenější a zároveň nejkomfortnější možnost, je cesta vlakem. Vlak jezdí přímo bez jakéhokoliv přestupu. Do Budapešti jezdí pouze České dráhy, což je ta lepší varianta, protože pokud by jste zvolili cestu s přestupem v Bratislavě, tak se může stát že dále z Bratislavy budete pokračovat s maďarskými dráhami a to už není tak skvělé. Za zpáteční jízdenku zaplatíte cca 1500 Kč/ jedna osoba. Cesta trvá tak 6 hodin, což je stejná doba jako když pojedete autem. Výhoda vlaku pro mě spočívá v tom, že během cesty můžete navštívit jídelní vůz, kde podávají výborné jídla. Cestu autem jsem absolvovala předevčírem, kdy jsme do Budapešti jeli. Bylo to super, ale musíte počítat s tím že cesta trvá 6 hodin a pro řidiče to nemusí být tak příjemné. Dále se dá letět i letadlem, což je o hodně dražší varianta. Pro zajímavost jsem se dívala na ceny letenek a nejlevnější letenka podle porovnávače letenek skyscanner.cz stála 5000 Kč pro jednu osobu na měsíc Srpen.
Co doporučuji navštívit?
Lokální markety
Konkrétně jsem navštívila Central Market Hall. Připadala jsem si jako v Asii. Tolik čerstvého ovoce a zeleniny! Mňam! Kdyby už uvařené jídlo nebylo v Budapešti tak cenově dostupné, nakoupila bych si toho spoustu a vařila jako o život Taky pokud byste rádi dovezli do Česka nějaký ten suvenýr, co se dá sníst, tak je market ideální příležitost. Klobásy, koření paprika v nejrůznějších obalech. Dole pod marketem je navíc obchod, takže tam můžete koupit nějaké dobré víno. Lokální průvodce doporučoval utratit za víno alespoň 1500 HUF (120 Kč) a pak prý nejde při výběru udělat chybu
Széchenyi Lánchíd (Széchenyiho Řetězový most) – projeďte se po něm na kole, občas budete táhnout, ale je to zábava!
Na hrad se dostanete pozemní lanovkou Budavári Sikló, která byla otevřena v roce 1870. Následně ji ale zničili Náckové svýma bombama za druhé světové a tak byla znovu otevřena až v roce 1986. Propojuje řetězový most s Budínským hradem. Na fotkách vypadá dobře, ale ve skutečnosti to je trochu turistická nuda. Takže fotky jo, jízdu ne:) Minutu a půl dlouhá cesta stojí 100 Kč, přijďte brzy ráno, jinak na ni budete čekat hodinu. Otevřeno každý den od 7.30 – 22.00 Více info na ofiko stránkách lanovky – klik zde.
Rybářská bašta je velmi fotogenické místo a je odtud nádherný výhled na Parlament. Můžete si tu udělat super fotky přes klenby. Jen si musíte odmyslet šílený hotel Hilton za baštou.
Promenáda podél řeky v části Pešť je nejhezčí večer když je západ Slunce, ale ani přes den není k zahození menší procházka. Podél promenády jsou velké hotely všech možných světových značek. Je tu dokonce i menší rukodělný pivovárek, ale tam nás pán číšník odmítl obsloužit, takže jsme si pivo dali o kus dál.
Udělejte si fotku u parlamentu která zdobí instagram snad všech lidí, kteří v Budapešti byli. Parlament je symbol Budapešti a byla by to hanba jej nenavštívit. Hned za ním začíná městská část Pešť, což je něco jako naše Malá strana. Takže se stačí procházet a kochat se krásnými uličkami.
Maďarské oko
Není sice tak známé a navštěvované jako tp v Londýně, ale projížďka na něm stojí za to. Potom vidíte město z ptačí perspektivy a můžete si pořídit během toho parádní fotky. Já na sebe prásknu, že na oku jsem nebyla, což mě dneska mrzí, takže proto Vám tuhle atrakci doporučuji.
Typy jak ušetřit
Najezte se v kantýně
Minimálně v pracovní dny se dá naobědvat za pár HUF v místních bistrech a barech a jídlo není špatné. Na výběr je většinou rýže, brambory, maso v omáčce a pak několik smažených pokrmů. Oběd ovšem začnete vydatnou maďarskou polévkou. ( Jídlo stojí cca 80 Kč za celé menu)
Bydlete v centru
Již poněkolikáté se mi daří přesvědčit samu sebe o tom, že bydlení v centru je ekonomicky výhodně. Na Budapešť to moc neplatí jelikož MHD je tu levné a vzdálenosti nejsou tak strašné jako třeba v Londýně. Když ale budete bydlet v centru, město si mnohem více užijete a tím pádem budete šťastnější. Kde doporučuji bydlet? Já zkusila stejně jako v Londýně řetězec hotelů EasyHotel, který se pyšní nálepkou levných ale velmi komfortních hotelů a velmi se jim to daří. Pozor, ale v Londýně to stálo za velkou belu. Ovšem v Budapešťi to bylo jiné. Ubytování bylo skvělé. Za 900 Kč pro dvě osoby jsme dostali velký a prostorný pokoj s čistou koupelnou. Takže velká spokojenost. Navíc jsme byly 1 km od parlamentu, takže co víc si přát?
Půjčte si kolo
V současné době se můžete po Budapešti projíždět po 200 km dlouhých cyklostezkách. Město se dokonce umístilo na 13. místě nejlepších cyklo měst na celém světě. Ve městě je hodně stanovišť na městská kola MOL bubi. Kolo si můžete půjčit na 24 hodin nebo 72 hodin. 500 HUF stojí kolo na jeden den.
Městská hromadná doprava
Lístky na MHD se dají koupit pohodlně v terminálech v metru a dá se platit i platební kartou.
Jednosměrný lístek ( přestupy jsou povoleny jenom v rámci metra) je platný na 80 minut a stojí 350 HUF,což je cca 32 Kč. Jednosměrný lístek s přestupy stojí 530 HUF, ale je potřeba lístek označit na každém přestupu. Potom je tu bloček 10 lístků, který stojí 3000 HUF a vztahují s na něj stejná pravidla jako na obyčejný jednosměrný lístek.
🔺Večer si dejte rozhodně typické tokajské víno v některé z překrásných uliček starého města. Sklenka vína neni vůbec drahá ( cca 50 kč) i v lepší restauraci. Cenově bych Budapešť přirovnala k Praze. Pro mě nejlepším zážitkem bylo právě výborné víno, které jsem si dala hned vedle baziliky Sv. Štěpána.
Typy na další výlety
Pokud chcete procestovat co nejvíce míst, tak můžete cestu do Budapešti spojit s dalším výletem. Můžete například navštívit největší evropské jezero Balaton, který je od Budapešti vzdálené cca 60 km. Je super na koupání. Všude okolo jsou hotely, apartmány a jiná ubytovací střediska. Pozor na staré komunistické hotely, kterých je okolo Balatonu požehnaně. Dale se tu nabízí další možnost, kam z budapešti jet. Pro mě je tahle varianta zajímavější, ale je to dál než Balaton. Můžete se totiž vydat objevovat krásné město Sarajevo, ke kterému mám velmi vřelý vztah a mohla bych tam jezdit pořád.
Minulý rok jsem dokonce letěla z Budapešti nizkonákladovou společností dál do Athén. Byl to krásný zážitek, protože v Řecku jsem byla poprvé a co je lepší než návštěva hlavního města? Z Budapešti byly v tu dobu strašně levné letenky. Takže, jak vidíte, tak se dá cesta kombinovat všelijak.
Po cestě do Budapešti pojedete okolo Bratislavy. Ta se poslední roky tak hodně kulturně zvedla, že některé věci tam mám daleko radši než v Praze. Je to například gastronomie a krásná promenáda plná otevřených barů a restaurací s výhledem na Dunaj.
Byli jste někdy v Budapešti???
Známá budova parlamentu. Ten musíte prostě navštívit! |
Všechny staré budovy po Budapešti mají své kouzlo. |
Všude říkají, že když se jede do Budapešti, tak si máte dát tokajské víno! |
Řetězový most a kaváničky a bary pod ním :) |
Hastag na IG fotky :) |
Tohle mi v Praze chybí, ty industriální prostory pro kreativní lidi jsou nádherný |
Vyrašte do Budapešti, když se tam koná světový letecký závod redbull air race |
Žádné komentáře