Které země jsem navštívila?

Překročení hranic z Izraele do Jordánska a zpět


Já jsem takový cestovatelský blázen. Loni jsem absolvovala velkou cestu za dobrodružstvím do Jordánska díky tomu jsem dvakrát zkusila na vlastní kůži, jaké to je když přecházíte ostře střežené hranice Izraele do Jordánska. Poslední dobou prodávala nízkonákladová společnost wizzair velmi levné letenky z Bratislavy do Eilatu. Za 2000 kč jste si od nich mohli pořídit zpáteční letenku do této velmi zajímavé destinace. Tyhle letenky skupovali i cestovatelé mířící do Jordánska.

Z/Do Jordánska
Na dvou hlavních pozemních přechodech mezi Izraelem a Jordánskem jde většinou všechno rychle a hladce. Alespoň mi jsme tam neměli žádné problémy. Horší situace někdy bývá na přechodu  King Hussein, který leží na západním břehu a kontroluje ho Izrael. Výstupní poplatek, který Izrael žádá po každém se může platit jak hotově, tak i kartou ale moc bych na platbu kartou nespoléhala. Já měla prozatím zkušenost jenom s hraničním přechodem Jordan River, který se nalézá mezi Eilatem a Aqabou. Ten je obvykle mnohem klidnější a né tak frekventovaný jako King Hussein. Při přechodu jsme nestrávili formalitami jak na Izraelské, ale ani na Jordánské straně déle než půl hodiny. Všechno probíhalo v klidu. U přepážky se nás pracovník ostrahy zeptal na pár otázek a hned jsme mohli jít dále.

Poplatky 
příchod do Jordánska je většinou placený a stojí 5 JOD. Poplatek za opuštění země Izrael se platí a dle Velvyslanectví České republiky v Izraeli to je aktuálně 94 NIS. Já jsem minulý rok platila 105 NIS. 

Izraelské kontroly
Izraelské kontroly jsou někdy otravné, ale jsou účelné a díky nim je bezpečnost v celé zemi na vysoké úrovni. Na hranicích stejně jako na letišti probíhají vstupní i výstupní pohovory, kde se vás pracovníci ptají na účel cesty, v jakém vztahu cestujete s dalšími osobami, co s vámi cestují. Mají právo Vám prohledat veškerá vaše zavazadla, prohledat vám fotoaparát a zjistit původ například suvenýrů, které jste si na památku zakoupili. Izrael většinou ignoruje ten fakt,že jste byly na týden v sousedním Jordánsku i když spolu nemají úplně vřelé vztahy.

Izraelské razítka v pasu
Často se diskutuje o tom, že pokud dostanete výstupní či vstupní razítko do vašeho pasu, tak v dalších zemích můžete mít velký problém. Je tomu skutečně tak. Já jsem si nechala pro jistotu přidělat ještě další pas v Praze na úřadě Prahy 1 ve Vodičkově ulici. Kopie pasu stojí přesně 600 Kč a vydání trvá většinou jeden měsíc. Některé arabské státy jako je Libanon či Írán mají velký problém, když ve vašem pase naleznou izraelské razítko a hrozí vám i to, že vás mohou poslat zpět domů nejbližším letem.

Doprava na hranice
U hranic stojí denně taxíky, které vás zavezou od hranic kamkoliv potřebujete. I já jsem takovou možnost využila. Dá se také jet pravidelnou autobusovou dopravou, ale pozor na páteční večer a celou následující Sobotu, kdy Židé slaví Šabat. To je hromadná doprava zcela omezena. Židé totiž v tyto dny nesmějí pracovat a tak jezdí jen taxikáři, kteří jsou jiného původu - například Turkové či Palestinci. 


Jedna moje taková rada zní, že ať vás nenapadne v žádném případě fotografovat na hranicích. Kamarádi to bezmyšlenkovitě udělali a na hranici jim vojáci smazali všechny fotky v telefonu a to mohli být sakra rádi, že jim ten telefon rovnou nesebrali celý. 

A taková menší rada pro všechny holky či ženy. Je lepší nenosit nijak výstřední oblečení a velké výstřihy. V Jordánsku jsou sice na to dost loajální, ale pořád je to jenom arabská země a někteří muži můžou reagovat, tak že na vás budou nepříjemně koukat nebo po vás budou pokřikovat.

Při přechodu nemusíte mít z ničeho strach. Jordánští vojáci jsou navíc usměvavý a pohodový lidé a se vším vám pomohou. Vím to z vlastní zkušenosti :)

Líbí se vám články ohledně praktických informací o cestování po blízkém východě?


Žádné komentáře